Saint Florian's protective round charm is individually painted and fired in a kiln to the temperature of 700°C (1300°F). A solid 585/1000 gold frame is hand-made and hallmarked.



| Code: | 908H-St-Florian-Medal |
| Manufacturer: | Aljančič |
| Price with VAT: | 383,00 $ |
| without VAT: | 316,50 $ |
| VAT: | 21 % |
| Availability: | Usually within 7 days |
| Frame: | smooth |
| Product size: | 16 x 25 mm |
| Oval size: | 16 x 16 mm |
| Product weight: | 2,30 g |
| Net weight of 14 ct. gold: | 1,10 g |
| without VAT: | 262,50 $ |
| Price with VAT | 317,60 $ |
| without VAT: | 385,90 $ |
| Price with VAT | 466,90 $ |