This medallion of saint Joseph the patron saint of workers is individually painted and fired in a kiln to the temperature of 700°C (1300°F). A solid gold 585/1000 frame is hand-engraved and hallmarked.


| Code: | 229R-St-Joseph-Medal |
| Manufacturer: | Aljančič |
| Price with VAT: | 493,90 $ |
| without VAT: | 408,20 $ |
| VAT: | 21 % |
| Availability: | Usually within 7 days |
| Frame: | engraved |
| Product size: | 19 x 34 mm |
| Oval size: | 19 x 25 mm |
| Product weight: | 3,60 g |
| Net weight of 14 ct. gold: | 1,40 g |
| without VAT: | 219,10 $ |
| Price with VAT | 265,10 $ |
| without VAT: | 334,40 $ |
| Price with VAT | 404,60 $ |
| without VAT: | 260,60 $ |
| Price with VAT | 315,30 $ |
| without VAT: | 383,10 $ |
| Price with VAT | 463,50 $ |