This Holy Mary saint medal is individually painted and fired in a kiln to the temperature of 700°C (1300°F). A solid gold 585/1000 frame is hand-made.



| Code: | 498H-Virgin-Maria-Medal |
| Manufacturer: | Aljančič |
| Price with VAT: | 263,50 $ |
| without VAT: | 217,70 $ |
| VAT: | 21 % |
| Availability: | Usually within 7 days |
| Frame: | smooth |
| Product size: | 13 x 27 mm |
| Oval size: | 13 x 18 mm |
| Product weight: | 1,70 g |
| Net weight of 14 ct. gold: | 0,50 g |
| without VAT: | 332,40 $ |
| Price with VAT | 402,10 $ |
| without VAT: | 280,90 $ |
| Price with VAT | 339,90 $ |
| without VAT: | 416,10 $ |
| Price with VAT | 503,50 $ |
| without VAT: | 380,70 $ |
| Price with VAT | 460,70 $ |