Assumption of the Blessed Virgin Mary medal is individually painted and fired in a kiln at the temperature of 700°C. The solid 585/1000 gold frame is hand-made.



| Code: | 452H-Assumption-Medal |
| Manufacturer: | Aljančič |
| Price with VAT: | 360,70 $ |
| without VAT: | 298,10 $ |
| VAT: | 21 % |
| Availability: | Usually within 7 days |
| Frame: | smooth |
| Product size: | 13 x 27 mm |
| Oval size: | 13 x 18 mm |
| Product weight: | 1,70 g |
| Net weight of 14 ct. gold: | 0,50 g |
| without VAT: | 414,30 $ |
| Price with VAT | 501,30 $ |
| without VAT: | 284,70 $ |
| Price with VAT | 344,50 $ |
| without VAT: | 441,90 $ |
| Price with VAT | 534,70 $ |
| without VAT: | 361,40 $ |
| Price with VAT | 437,20 $ |
| without VAT: | 518,80 $ |
| Price with VAT | 627,80 $ |
| without VAT: | 385,90 $ |
| Price with VAT | 466,90 $ |